Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Stará kanalizační čistírna

stará čističkastará čistička Tak toto místo má dokonce vlastní webové stránky, přesto o něm neví ani mnoho Pražanů. Ekotechnické muzeum je umístěno v památkově chráněném areálu staré čistírny odpadních vod, která se nachází v Praze 6, Papírenské ulici č.6. Jedná se o významný objekt naší průmyslové architektury, který nám nabízí mimořádnou příležitost nahlédnout do kanalisačních katakomb v podzemí a do doby parních strojů.


Stará čistírna byla součástí stokového podzemního systému budovaného v letech 1895 ? 1906 podle projektu anglického inženýra W.H. Lindleye. Úkolem této pozoruhodné technické stavby bylo odstraňovat nečistoty z vody přivedené kanalizací, aby mohla být bez nebezpečí vypouštěna do Vltavy.

ekotechnické muzeumparní stroj Ve všech prostorách jsou mistrně provedeny klenby, výklenky, prostupy složitých ploch, chodby a stoky, které parta nadšenců v minulých letech vyčistila a obnovila tak, aby dnes mohly být součástí muzejní expozice.


Kromě krásných podzemních prostor zde najdete i obnovené funkční parní stroje, které se předvedou v plné kráse jen při zvláštních příležitostech jako je např. podzimní zamykání kanálů, či akce na objednávku. Muzeum je otevřené od dubna do října a to vždy o víkendech a při mimořádných příležitostech.

www.ekotechnic­kemuseum.cz

ekotechnické muzeum ekotechnické muzeum ekotechnické muzeum

Článek byl vytvořen 01.08.2007
Design by Michal Bůžek