Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Stínadla

alt Stínadla z románů Jaroslava Foglara jsou fiktivní městská čtvrť v blíže neurčeném městě, která se rozrostla na místě středověkého popraviště. V této čtvrti prožívají svá dobrodružství Rychlé šípy ve Foglarových knihách Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. V posledních letech dochází v některých městech České republiky k pojmenovávání ulic podle románového názvosloví či podle románových osob, objevujících se ve Foglarových dílech a tak můžeme najít ulice např. Stínadla, Ke Stínadlům, Vontská, Tleskačova, Dušínova, Metelkova, Červenáčkova nebo Rychlonožkova např. v Plzni, či Kuřimi.Ve Stínadlech

Mezi příznivci Foglarovy literatury se spekulovalo o tom, zda Stínadla skutečně existují a kde se nachází. Nejčastěji byla románová čtvrť Stínadla spojována s Prahou.

Haštalsko-Anežská čtvrť byla prvním rozsáhlejším územím staré Prahy, se kterým se Jaroslav Foglar po roce 1925 jako mladý pracovník papírenské firmy sídlící nedaleko seznámil. Toto prostředí se tak pravděpodobně stalo prvním předobrazem jeho pozdějšího ztvárnění tajuplné starobylé čtvrti Stínadla ve známé románové trilogii. Faktem zůstává, že sám Jaroslav Foglar svoji první městskou dobrodružnou hru pro skautské oddíly odehrál již v roce 1929 právě v Haštalsko-Anežské čtvrti. V 80. letech 20. století fungovala vontská organizace na Starém Městě Pražském. Vontové hráli hry v jeho úzkých uličkách a chodci v zapomenutých zákoutích mohli číst křídou napsané vzkazy s vontskou tématikou. Záplava turistů v centru Prahy po pádu komunismu znamenala vpodstatě konec těchto romantických ?dobrodružství?. Nadále však stínadelské románové příhody jsou podnětem pro řadu čtenářů k pátrání po ?skutečnosti? .

Na konci 18. a v polovině 19.století docházelo k úpravě a přestavbě starých částí Prahy, mnoho památek zaniklo a bylo nahrazeno novou výstavbou. Na hranici staré a nové výstavby zůstala i donedávna nepojmenovaná ulička mezi Haštalským náměstím a ulicí u Obecního dvora. Tato ulička vznikla díky nedokončení asanace v této části Starého Města a díky tomu ani neukončení výstavby v rámci XXVIII.bloku. Je to malá úzká ulička, která jakoby nikomu nechyběla, žádný vchod, žádná adresa, žádné jméno. Není ničím výjimečná, přesto je dobře, že se v roce 2007 dočkala pojmenování.

Řásnovka V roce 2005 mohli občané Prahy posílat hlasy do ankety na internetových stránkách Prahy 1 a prostřednictvím kupónů v měsíčníku Praha 1 hlasovat o budoucím názvu tohoto místa.
Vítězný název ulice Ve Stínadlech si vybrali sami občané a toto inspirativní místo je tohoto názvu určitě hodno.

Dalším známým pojmem z Foglarových románů je Řásnovka, malebná a upravená ulička se nachází jen pár metrů od uličky Ve Stínadlech a rozhodně stojí za návštěvu.
Škoda, že dnes již namísto Vontů prochází uličkami této krásné čtvrti jen skupinky turistů, přesto je tu krásně. 

Řásnovka Řásnovka Haštalsko-Anežská čtvrť

Haštalsko-Anežská čtvrť


Článek byl vytvořen 17.08.2007
Design by Michal Bůžek