Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Podhradí

Nový Svět Západní hranici Prahy1 tvoří barokní opevnění ze 17.století viz. P6 ? Hládkov- Brusnice, a přímo pod zdí na konci starého pražského podhradí vstoupíte z Nového Světa do jiného světa. Ticho, klid a mír, roubená chalupa s poctivou šindelovou střechou, u barokní hradby městského opevnění srovnané nařezané dřevo a to vše jen kousíček od turisty zahlceného Pražského hradu.

Nový Svět Roubená chalupa pochází ze 16. století a původně to byly řeznické chlévy. Rodina Libických přestavěla původní stáje pro dobytek na obytnou budovu a na pozemku vedle bývalých stájí postavila dům ještě jeden. První dům na pozemku je roubená stavba se šindelovou střechou. Údajně je to jediná dochovaná roubená stavba v Praze.

alt Nový majitel koupil oba domy v roce 1987 a chalupu upravil na hotel ?U RAKA?. Mlýnské kameny a původní kamenná koryta před chalupou připomínají dávnou minulost, kdy zde na potoce s raky klepal mlýn. Tyto původní exponáty jsou doplněny i třemi novodobými kamennými kašnami z dílny medailéra Ing. arch. André Víchy. (dvě z nich se nachází na dvoře domu)

Kostrbaté a nerovné, ale velmi malebné zákoutí Nového Světa patřilo vždy a za všech dob k okrajové části Hradčan. Kdysi tudy vedla podél potoka Brusnice cesta k osadě Střešovice. Čtvrť urpěla požárem v roce 1420 za husitů, znovu vyhořela při velkém požáru Hradčan a Malé Strany v roce 1541.

Nový svět

Zůstaly zde malé domky chudých obyvatel, jejich názvy však naznačují opak: U Zlatého noha, U Zlaté hrušky, U Zlatého hroznu, U Zlatého stromu, U Zlatého keře, U Zlatého čápa, U Zlatého beránka, U Zlaté hvězdy, U Zlatého pluhu, U Zlatého slunce.
V domě U Zlatého noha přebýval okolo roku 1600 dánský hvězdář Tycho Brahe a v domě u Zlatého pluhu se o pár století později narodil houslista František Ondříček. Nový Svět je opravdu zlaté místo na které se dá stále vracet.

Z Nového Světa lze malou brankou v Kanovnické ulici vstoupit do horní části Jeleního příkopu a vychutnat si další klidnou a turisty málo vyhledávanou trasu kolem Pražského Hradu. viz. Cesta příkopem


Článek byl vytvořen 16.08.2007
Design by Michal Bůžek