Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Kostel podle Plečnika

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně Každý kdo projede náměstím Jiřího z Poděbrad si dozajista povšimne moderního neobvyklého kostela přímo uprostřed náměstí. Stejně tak i já jsem vždy jen stočila zrak k té zvláštní odvážné stavbě, až jednoho dne jsem vstoupila dovnitř a kostel Nejsvětějšího Srdce Páně si prohlédla lépe. Byla jsem nadšena. Z venku totiž hmota kostela s širokou věží působí trochu těžkopádně, ovšem interiér je naprosto dokonalý. Stěny jsou obložené keramickým přírodním obkladem a dozdobené drobnými zlatými dekorativními prvky. Nad hlavním oltářem z bílého mramoru a zlacenými tepanými dvířky je zavěšena třímetrová zlacená postava Krista v symbolickém srdci a dřevěné sochy šesti českých patronů v nadživotní velikosti: sv. Jan Nepomucký, sv. Anežka, sv. Vojtěch, sv. Václav, sv. Ludmila a sv. Prokop.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně Interiér kostela je jednoduchý a přitom impozantní, dostatečně vznešený a důstojný. Keramický obklad obrovskou plochu kostela příjemně protepluje.

Tento kostel je nejvýznamnější českou sakrální stavbou 20. století a byl postaven podle projektu vynikajícího slovinského architekta Josipa Plečnika v letech 1928 ?32. Velkou část svého projektu Plečnik vytvořil stejně jako v případě úprav Pražského hradu bez nároku na honorář. Zcela zdarma architekt zhotovil i velký kruhový lustr a návrhy detailů interiéru. Jeho dílo je nejen ukázkou profesionality, ale i mimořádné lidskosti. Základní kámen kostela byl položen 28.10.1928 při 10.výročí vzniku republiky. Fotografie interieru nám bohužel chybí, tak vám nezbývá, nežli se zajít podívat na vlastní oči.

Vinohradská vodárenská věž Když už se do těchto míst vydáte, za pozornost stojí i nedaleká Vinohradská vodárenská věž v Korunní ulici. Sedmipodlažní hranolová věž vodárenské budovy s novorenesanční fasádou byla postavena v roce 1882 a podzemními vodojemy do ní byla přečerpávána voda z vodárny v Podolí. Na atice jsou umístěny hodiny a o poschodí níže se pod nimi nacházejí znaky Královských Vinohrad v kruhových medailonech. V nejvyšším patře, ve výšce 40 m, je vyhlídková terasa, která sloužila jako rozhledna. Dnes jsou ve věži kanceláře a byty.


Článek byl vytvořen 01.01.2008
Design by Michal Bůžek