Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Příběh jiné lékárny

Expozice historických lékárenPokud vás Příběh jedné lékárny inspiroval k vycházce do Nerudovy ulice, rozhodně je třeba podotknout, že celá tato ulice byla v oblibě apotekářů a zlatníků. Apatyk zde bylo hned několik. Stěhovaly se z domu do domu, tak jako i apatyka lékárníka Vincence Dittricha.

Expozice historických lékáren

Ta původně fungovala v sousedním domě U Zlaté podkovy č.p. 34. Tento dům patřil italskému staviteli 0. Avostalisovi a jeho název vznikl podle obrazu sv. Václava na koni, umístěného nad portálem, který měl na noze připevněnou skutečnou železnou podkovu.

Přestěhovanou lékárnu pan lékárník vybavil novým nábytkem a lékárnickými nádobami a provozoval ji až do roku 1845, po něm ji převzal syn Josef, jeden ze zakladatelů Farmaceutické společnosti v Praze, známý i v zahraničí.

Od roku 1907 ji vlastnil lékárník z Týna nad Vltavou František Grim a jeho syn. Po roce 1948 byla znárodněna. Zařízení však zůstalo v jejich soukromém majetku a v roce 1972 ho odkoupilo Národní muzeum.

V domě ?U Zlatého lva? žil do roku 1974 významný profesor Akademie výtvarných umění Václav Vilém Štech. Právě tento pan profesor byl iniciátorem toho, že v domě č.p. 219/32 ?U Zlatého lva? byla do nedávna unikátní expozice historických lékáren pařící Národnímu muzeu. Jmenovala se Dittrichova lékárna podle někdejšího majitele. V interiéru lékárny bylo původní zařízení z doby kolem roku 1821. Lékárenské oficíně vévodila rozsáhlá soustava skříní a polic, takzvaného repositoria. Interiér lékárny Uprostřed lékárny stála mohutná tára (recepturní stůl), oddělující prostor pro personál a na táře byly překrásné mosazné váhy. V policích bylo vystavené staré lérárnické nádobí ze slavkovského porcelánu, křivule a baňky a nad tím vším zůstal zachován neorenesanční, původně plynový lustr. V lékárně zůstala zachována i drobná homeopatická lékárnička se souborem léků označených jednotlivými potencemi, svědčící o tom, že čeští apatykáři šli s dobou a měli styky se zakladatelem homeopatie Samuelem Hahnemannem.

Dnes již tuto krásnou lékárnu v Nerudovce bohužel nenajdete, vysoké nájemné přimělo v lednu 2009 Národní muzeum k ukončení nájemí smlouvy a lékárna byla nahrazena hotelem. Mobiliář lékárny sice nyní můžete zhlédnout v hospitalu Kuks, ale do své Nerudovy ulice se původní expozice hodila určitě lépe.

Doporučujeme k přečtění i krásný článek o této zmizelé lékárně se spoustou fotografií od Dany Vondráškové ? viz: http://www.prvni­krok.cz/?l-clanek.php??

Poutavý příběh dvou staroměstských lékárníků najdete také v naší rubrice ?Zajímavosti?


Článek byl vytvořen 28.02.2008 a naposledy byl upraven 29.12.2009
Design by Michal Bůžek