Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Vinice svaté Kláry

Trojský zámek

Trojský zámek je bezpochyby místo, kde se překrásně snoubí příroda a historie. Nedaleko tohoto skvostu se nachází vinice sv. Kláry, která byla s Trojským zámkem kdysi spojena cestou se schodištěm. Dnes je již oddělena rušnou komunikací, přesto vytváří neméně harmonický celek.

Tato památkově chráněná vinice, připomínající zašlou slávu pražského vinařství, zde byla pravděpodobně již za vlády Václava II. Hrozny se na místě zpracovávaly v ohromných sklepích, do kterých se dalo vjet celými povozy.

kaple sv.Klary Na konci 17.století byla postavena na vrcholku vinice i kaple sv. Kláry. Stavebník, hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka nechal kapli zasvětit sv. Kláře, patronce a jmenovkyni jeho ženy. Stavbu odůvodňoval tím, že se lidé žijící v okolí jeho zámku kvůli častým povodním nemohli zúčastnit bohoslužeb. Kaple je prostou barokní stavbou a údajně jedinou kaplí zasvěcenou sv. Kláře v Praze, možná i v celých Čechách. kaple sv.Klary

Kaple má skromnou výzdobu, ovšem výhled na Prahu, který se nám z jejího ochozu otvírá je velkolepý. Pokud patříte k fandům esoteriky, tak vás možná zaujme, že tato kaple je údajně součástí významných energetických linií staré Prahy.

vinoteka sv.Klary Pokud fandíte spíše dobrému vínu, tak vás rozhodně více potěší viniční domek čp. 34, který se proměnil ve vinotéku Sv.Kláry. Víno z této vinice je možné zakoupit pouze ve zdejší vinotéce, která se nachází přímo uprostřed vinice. Je to krásné místo přímo vyzývající k posezení.

alt Ještě krásnější místečko k odpočinku ovšem najdete, projdete-li cestičkou nad vinotékou do areálu botanické zahrady. Dostanete se do úžasného království rostlin Japonské zahrady. Japonské zahrady v lidech podněcují vnímaní přírody a navozují uklidnění a uvolnění myšlenek. Snad tato miniatura horské krajiny s kamenným můstkem přes potůček, čajovou chýší a křivolakými cestičkami přinese něco pozitivního i vám.
( V zimním období je vstup do areálu zdarma, v sezoně pouze se vstupenkou )


Článek byl vytvořen 05.02.2008
Design by Michal Bůžek