Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Město žije, pulzuje, vyvíjí se, stejně jako člověk. Můžeme jen nostalgicky vzpomínat na mládí a doufat, že jeho ztracené kvality jsme nahradili kvalitami jinými. Podobně je to i s Prahou.

Pojďme trochu nahlédnout do dob, kdy se ještě Prahou neproplétaly davy turistů, kdy fasády nezářily pastelovými barvami, kdy otevřené chladné průchody nebyly jen nábližkami, ale i tajemnými koridory chlapeckých dobrodružství a kdy Pražané posedávali v putykách nad pivem za 3 Kč a méně.

Pojďme nahlédnout do pražské minulosti, ale i do osudů některých Pražanů, kteří po sobě v dějinách zanechali nesmazatelné stopy.

Přečtěte si třeba ?skutečně neskutečný? životní příběh spisovatele Gustava Meyrinka, který v povídce Neviditelná Praha píše :

?Neznám jiné město, které by člověka bydlí-li v něm a zvětrá-li s ním duchovně k sobě tak podivuhodně kouzelně vábilo a jež by tak neodolatelně vybízelo k návštěvě míst jeho pohnuté minulosti ? jako Praha?.

Nezbývá něž souhlasit, i když podobné to asi bude i s jinými krásnými místy naší vlasti. Nezapomínáme na ně a máme je též rádi, ačkoliv tyto stránky patří výhradně městu nám nejbližšímu ? Praze.


Článek byl vytvořen 01.01.2008
Design by Michal Bůžek