Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Jak se měřil čas

orloj Před sto lety (1891?1918), signalizoval vždy v pravé poledne přesný čas dělový výstřel z Letné. No měli to tehdá úžasně vychytané. Přesný čas pro Prahu se určoval z Klementinské hvězdárenské věže. Když asi centimetrovým okénkem v poledne vniklo světlo do místnosti kvadrantů a tam když struna napnutá na podlaze ( vyznačující průběh poledníku) rozdělila osvětlenou plochu na dvě stejné poloviny, mávl zřízenec z věže praporem. Znamení sledoval dělostřelecký důstojník na baště na okraji Letenské pláně a v ten okamžik dal povel k palbě.

V Klementinu najdete také 13 dochovaných slunečních hodin. Nejstarší z nich, s letopočtem 1658 jsou na Slunečném nádvoří. Z našich Míst se mohou slunečními hodinami pochlubit v Kinského zahradě, na Malvazinkách, ve Strahovském klášteře a především na Cibulce, kde je známý i autor, pražský hodinář Jan Engelbrecht.

V Praze byl údajně prvním hodinářem Martin, horologista císaře Karla IV., který sestavil první hodiny pro Pražský hrad již v roce 1354. V 15. století již byly hodiny na Staroměstské i Novoměstské radnici. Orloj z Novoměstské radnice se nedochoval, zato ten Staroměstský, opředený mnoha legendami sklízí slávu dodnes.

Podle známé legendy byl autorem orloje mistr Hanuš, za skutečného autora se ale vydává hodinář Mikuláš z Kadaně a rok 1410. Mnozí turisté před orlojem zažívají zklamání, z fotografií v jejich průvodcích čekají něco monumentálního. Ve skutečnosti tento orloj ale představuje unikátní dílo. Orloj ukazuje jak středoevropský, tak staročeský čas, znázorňuje pohyb slunce po obloze i podél znamení zvěrokruhu a další astronomické údaje.

Údajně největší hodiny v Praze a navíc ještě prosklené najdete na věži kostela Nejsvětějšího Srdce Páně, o kterém se dočtete v našem článku Kostel podle Plečnika. Nejkurioznější hodiny v Praze má podle nás Židovská radnice. Mají hebrejský ciferník a ručičky se pohybují pozpátku.


Článek byl vytvořen 15.04.2008
Design by Michal Bůžek