Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Nechte se překvapit

Mullerova vila V ulici Nad Hradním vodojemem, přímo u tramvajové zastávky Ořechovka stojí strohá stavba Müllerovy vily. Vždy mě překvapovalo, proč zrovna tato bílá krychle sklízí tolik slávy a obdivu. Píše se o ní, jako o nejslavnější vile v Praze a nejlepším životním díle architekta Adolfa Loose. Proč? Odpověď se skrývá uvnitř. Znala jsem vilu z ulice, viděla jsem pár obrázků interiérů, ale ono to nestačí. K pochopení musíte vilu navštívit.

Mullerova vila Už vstupní prostor překvapí svou odvážnou a přitom dokonale sladěnou barevností a co teprve když projdete dál. Následuje noblesní elegance vzdušného prostoru s neobvyklou prostorovou kompozicí podle tzv.raumplanu. Ten spočíval ve zrušení tradičních poschodí a v prostorovém rozvinutí jednotlivých částí interiéru, které jsou spojeny do harmonických celků a zároveň prostorově odlišeny a zasazeny do různých úrovní. Zvnějšku nenápadný kubus překvapivě obsahuje důmyslně poskládané místnosti o různých výškách, celkem v 11-ti výškových úrovních. Prvořadý je funkční interiér, exteriér je druhořadý. To vše za použití ušlechtilých materiálů, mramoru, kvalitního dřeva, vybraného textilu a kůže.

Mullerova vila Celý tento prostor působí velmi příjemným dojmem, i výběr různých druhů křesel překvapivě spíše vyzývá k pohodlnému posezení. Nemáte pocit nevkusné nesourodosti, napadne vás spíš ?jak by se mi asi sedělo v tom, nebo tamtom křesle. Prostor vily je promyšlený do posledního detailu a život ve vile musel být nesmírně příjemný. Nebo tedy spíše, mohl by být. Příběh rodiny pana Müllera je smutný.

Vilu nechal postavit stavební podnikatel František Müller s ženou Miladou v letech 1928?1930. Jako šťastný domov tato vila sloužila rodině jen docela krátce. V roce 1941 tramvaj usmrtila matku Milady Mülerové, pak přišly politické změny a část vily byla znárodněna. O tři roky později se stavitel Müller otrávil v domovní kotelně. Jediná dcera emigrovala a paní Müllerové komunisté vyčlenili malou část vily, kde směla bydlet až do smrti.

Ve vile pak sídlilo Státní pedagogické nakladatelství, či Ústav marxismu-leninismu. Mullerova vila Paní Müllerová až do své smrti bojovala o zachování domu v původní podobě a bránila změnám, které by vilu nenávratně poškodily.

Po pádu komunistické vlády byla Müllerova vila na základě restitučního zákona vydána dceři Evě, která ji následně nabídla k prodeji. Naštěstí tento objekt nepadl do rukou soukromé osobě kontroverzního finančníka Viktora Koženého, který měl o vilu zájem, ale dům zakoupil Magistrát hlavního města Prahy. Vila pak byla prohlášena národní kulturní památkou a v letech 1998 ? 2000 proběhla rozsáhlá rekonstrukce. Ve vile je otevřena expozice a Studijní a dokumentační centrum Adolfa Loose, prohlídky pro veřejnost jsou možné po předchozím objednání. www.mullerova­vila.cz

mullerova vila mullerova vila mullerova vila

Článek byl vytvořen 01.01.2008 a naposledy byl upraven 16.12.2009
Design by Michal Bůžek