Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Dobrodruh Otakar Batlička

Pamětní deska na domě v Čiklově ulici 7 v Praze říká : Zde žil Otakar Batlička ? úředník, spisovatel, radiotelegrafista podzemní organisace OBRANA NÁRODA, nar. roku 1895, popraven v Mauthausenu 1942, vyznamenán válečným křížem 1939 iM.
ČEST HRDINNÉMU VLASTENCI !

kniha- O.Batlička Kdo nezná minulost tohoto muže a přečte si nápis na domě v nuselském údolí, pravděpodobně si představí úplně jiný životní příběh, než jaký vám teď budeme vyprávět.

Otakar Batlička byl syn úředníka pražských plynáren a měl jako kluk jeden problém za druhým. Kdyby žil v dnešní době, jeho školní výkazy by zajisté byly plné odborných psychologických posudků a diagnóz. Učení mu nešlo a školní disciplína mu nevyhovovala. Již ve dvanácti letech se neúspěšně pokusil o první útěk z domova. Ve čtrnácti letech, po konfliktu s učitelem přírodopisu za který měl být vyloučen z gymnázia, Batlička úspěšně prchá do ciziny. V té době měl již jenom tatínka, kterému po měsíci poslal tuto zprávu z Argentiny:

?Nemám co jíst, nemám kde spát, mám se nádherně. Ota?.

Během deseti let pak procestoval téměř celý svět a vyzkoušel si na vlastní kůži nejrůznější povolání. Pracoval na zaoceánských lodích, jako plavčík, kormidelník a telegrafista. V Kalifornii si vyzkoušel život kovboje a zlatokopa, v New Yorku byl řidičem metra, byl rybářem na Norských a Britských lodích, potápěčem v Suezském průlivu, pracoval jako obchodník se známkami v Londýně , gaučo v Brazílii, policista v Šanghaji. Za první světové války se stal válečným zajatcem. Domů se definitivně vrátil až několik let po první světové válce, ale jeho znalost mnoha světových jazyků a indiánské řeči guaraní mu nebyla moc platná. Neměl maturitu. Živil se jako učitel boxu, závodník na motorce, noční hlídač, tramvaják a později psal úspěšné dobrodružné povídky do Mladého hlasatele. Napsal celkem přes sto povídek a několik knih. Kluci hltali tyto napínavé příběhy inspirované vlastními zkušenostmi stejně jako Foglarovy Rychlé šípy.

Ve volných chvílích se Batlička rád věnoval radiotelegrafii. Vytvořil návrh rádiového řízení tramvajové dopravy a využití rádia v důlním záchranářství. Sám si postavil radiovysílačku OK 1 BC, která v té době předčila zařízení Československého rozhlasu a jako radioamatér navazoval spojení s lidmi po celém světě.

Tyto svoje znalosti neváhal využít za okupace. Jako radiotelegrafista se zapojil začátkem II. světové války do protinacistického odboje. Na podzim roku 1941 byli členové ilegální skupiny vyzrazeni a zatčeni. Batlička byl vyslýchán a vězněn na Pankráci, v Terezíně a nakonec v koncentračním táboře v Mauthausenu. Zde Otakar Batlička zemřel 13. února 1942 při svém posledním pokusu o útěk. Posmrtně byl vyznamenán za svou činnost válečným křížem.


Článek byl vytvořen 01.01.2008
Design by Michal Bůžek