Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Cesta z města

Troja Cesta z města po pravém břehu Vltavy vás dovede blízko, či daleko, jak je libo- třeba až do Drážďan, nebo také jenom k některému z přívozů nahrazujících stále chybějící most. Možností, jak se dopravit na start naší cesty je mnoho. Ideální je využít pěší lávku přes Vltavu v Troji, na kole se dá přijet pohodlně třeba od stanice metra Kobylisy a s dětmi se nabízí možnost využít služeb Pražské paroplavební společnosti. Ta vás každou sobotu v 9.30 dopraví parníkem od Palackého mostu do Troje k zoologické zahradě. Jízdné sice není zadarmo, ale pro děti i dospěláky to znamená o zážitek více. Pak již stačí objet ZOO a držet se stále stezky podél řeky.

Dolní Povltaví Když projíždíme na kole stezkou lemující Vltavu od Zámků v Drahanském údolí, tak máme pocit, že projíždíme časem někam do minulého, či spíše předminulého století. Stará loď a starý vždy usměvavý převozník, který se neřídí jízdním řádem, ale jezdí podle potřeby třeba pořád tam a zpátky. Když se udělá v Praze po zimě hezky a začne to správné jarní počasí, bývá u přívozu do Roztok pěkně plno. Není se co divit, chráněná přírodní oblast Dolní Povltaví uchvátí každého, kdo do ní jednou vstoupí.

přívoz U přívozu v Klecánkách se můžete za lidový peníz občerstvit a vyrazit na druhý, neméně zajímavý břeh do Roztok. Tam vám doporučujeme procházku, či projížďku od Středočeského muzea tzv. Tichým údolím. Je to odbočka za nádražím doprava, do ulice plné krásných vil z minulého století, které pozvolna přechází v lesnatou krajinu. Po stezce podél Únětického potoka byste tak mohli dojít, či dojet až do Suchdola, do Únětic, nebo na Okoř.

Mnohým ale bude stačit dojít cestou na konec ulice, kde po levé straně u jezírka stojí v krásném přírodním zákoutí vyhlášená rybí restaurace. Ti co ryby nemusí, ale vínko neodmítnou si také přijdou v Tichém údolí na své. Nachází se tu totiž i ?pravý? moravský vinný sklep. Docela se sem hodí, nejen kvůli atmosféře, ale i kvůli tradici. Od dávných dob se totiž v údolí Únětického potoka nacházely vinice, které zanikly až v devatenáctém století. Cestu zpět do ruchu velkoměsta můžete absolvovat vlakem z roztockého nádraží a cestou na vlak se můžete zastavit i v místním zámku a muzeu.


Článek byl vytvořen 01.04.2008
Design by Michal Bůžek