Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Hřbitov pod věží

židovský hřbitov Ve stínu bizarní žižkovské televizní věže leží zbytky kdysi mnohem rozměrnějšího pohřebiště. Starý židovský hřbitov zde byl založen již v roce 1680 jako morové pohřebiště a znovu se na něm pohřbívalo na počátku 18. století během velké morové epidemie. V roce 1787 vešel v platnost zákaz pohřbívání uvnitř Prahy a tak byl opět tento hřbitov využíván až do roku 1890, kdy byl zřízen nový židovský hřbitov v Praze-Strašnicích.

židovský hřbitov Ve dvacátém století během německé okupace byl hřbitov využíván židovským obyvatelstvem k procházkám jako park, po válce zůstal opuštěný a chátral. V padesátých letech bylo mnoho náhrobků stženo, zavezeno zeminou a hřbitov částečně nahradil park.

Definitivní zkázu ovšem znamenala až výstavba televizního vysílače v roce 1985. Vybagrované kamenné stély ze zrušené části hřbitova byly většinou vyváženy spolu s hlínou na skládky za Prahou, jen několik náhrobků zástupci Židovské obce na místě zachránili.

TV vysílač Zbylá nejstarší část původního hřbitova byla ohrazena zdí. Tu převzalo do péče Židovské muzeum v Praze a nyní je opravený hřbitov opět přístupný veřejnosti.

Na hřbitově odpočívá mnoho významných židovských osobností a mnohé náhrobky jsou krásně umělecky zpracované.

V Mahlerových sadech, v místech zasypaného hřbitova, komunisté s velkou slávou vztyčili ?obludnou raketu? s televizním vysílačem. Přezdívalo se jí tehdy různě, Jakešův prst, Biľakova jehla nebo Bajkonur.

TV vysílač Dnes je naštěstí toto monstrum poněkud polidštěno plastikami malých ? Babies?. Lezoucí děti se sice zdají v poměru k věži malé, ale ve skutečnosti každá z těchto deseti laminátových plastik výtvarníka Davida Černého váží 100 kg.

I noční nasvícení 216m vysokému vysílači trochu pomohlo, a tak si po letech pražská veřejnost na tuto diskutabilní dominantu města začíná pozvolna zvykat.

Nám ale přesto k srdci asi nepřiroste, zrovna na tomto místě určitě stát nemusela. Přesto pohled na Prahu i za Prahu z této věže stojí za pozornost a můžete si ho dopřát pouhým kliknutím na tento link

Dodatek z 20.11.2009:

Televizní věž na pražském Žižkově se umístila na druhé příčce v hlasování o nejošklivější stavbu světa na webu VirtualTourist.com, ošklivější je prý jen budova Morrisova mechanického divadla v americkém Baltimoru.


Článek byl vytvořen 08.04.2008 a naposledy byl upraven 20.11.2009
Design by Michal Bůžek