Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Podolská vodárna

Podoli Bělostný ?palác vody? zdobící nábřeží v Podolí patří mezi nejzajímavější díla architekta a později také rektora ČVUT Antonína Engela. Stavba nové moderní Podolské vodárny, v letech 1927 až 1929, patřila mezi naše největší železobetonové stavby a nám se zdá, že bychom se i o ní na našich stránkách měli zmínit, protože ji považujeme za nejkrásnější průmyslovou stavbou v Praze.

Stavba reprezentuje monumentální novoklasickou architekturu komponovanou do celistvých bloků a její vznik odstartoval začátek moderního úpravárenství vody v hlavním městě.

vodarna-podoli Dnes už je však Podolská vodárna svou produkcí 12% pitné vody pro Prahu nejmenší výrobnou a je spíše rezervním zdrojem v případě poruchy vodárny v Káraném či na Želivce.

Po první rekonstrukci budovy zde od roku 1952 vzniklo Muzeum pražského vodárenství, které v prostorách staré filtrace vodárny můžeme navštívit dodnes.

Interiér filtrační stanice je od výstavních prostor oddělen skleněnou stěnou a tím umožňuje působivý pohled do Engelovy ?katedrály? s funkčními filtry. vodarna-podoli Mezi exponáty najdeme části prastarých potrubí, část dřevěného vodovodu z doby Rudolfa II, či obří šoupě a starý čerpací stroj.

O jedinečnosti této stavby, svědčí i fakt, že v roce 2000 uspěla v rámci kategorie průmyslové stavby v celostátní soutěži Stavba století a Česká televize jí ve svém seriálu Deset století architektury věnovala speciální díl.

Muzeum můžete navštívit pouze po objednání na tel. 272 172 345. Nachází se na trase tramvají č. 3, 16, 17 a 21 ? zastávka ?Podolská vodárna?. Vstupné volné.

Kliknutím na tento link uvidíte virtuální pohled na Prahu přímo z vodárenské věže.


Článek byl vytvořen 27.04.2008 a naposledy byl upraven 26.10.2009
Design by Michal Bůžek