Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Průchody staré Prahy

Stavitelé Starého Města hustou zástavbu promyšleně plánovali, domy tehdy netvořily bariéry a spěchající chodci mohli pronikat skrze domy a dvory po pavučinách průchodů a nábližek. Na počátku 17. století bylo dokonce vydáno městské nařízení, podle kterého musely být všechny průchozí domy ráno včas zpřístupněny. Později byl přijat i úřední status veřejného průchodu a majitelé bránící chodcům v průchodu mohli být i soudně stíháni.
Rozsáhlá síť průchodů a temných zákoutí dotvářela odjakživa podmanivou atmosféru Starého Města a kromě praktického účelu v sobě skrývala i cosi navíc. Tmavé a páchnoucí průchody plné harampádí totiž voněly tajemstvím a dobrodružstvím.

Kozna1 Zuřivý reportér Egon Ervín Kish napsal na toto téma rozsáhlý fejeton. A není divu, vždyť sám se narodil právě v místě, které je průchody přímo protkané. V Kožné uličce na domě U Dvou zlatých medvědů si můžete povšimnout jeho pamětní desky. Dobrodružné dětsví vyplněné objevnými výpravami po skrytých cestách popsal takto:

Křivdí nám, když nás považují za uličníky. Jsme protiuličníci, jsme průchodníci. Nezamýšlíme tropit zde neplechy. Chceme jen objevit zadní dvířka, jimiž se pojednou otvírá přístup do nového světa, do netušené části země, nádherného města?

pruchod z Kozne Bohužel z šesti průchodů které v Kožné uličce bývaly, dnes zbyly jen tři. Patinu stáří v nich sice vystřídala patina moderní doby, ale i tak mají své kouzlo. Pojďme je tedy projít. Z Kožné uličky č.6 můžete projít přímo před kostel sv. Havla, pak o kousek dál z Havelské ulice 27 dalším průchodem zase zpět do Kožné 8 a další úžasné propojení vás čeká mezi Kožnou ( č.p. 972) a Železnou ulicí, či na druhou stranu můžete z Kožné projít průchodem do Melantrichovy 20.

z melantrichovy do Michalske Odtud již hravě proklouznete dalším průchodem do Michalské a zde již snadno skrze Richtrův dům na Malé náměstí.
Na přelomu devatenáctého a dvacátého století bylo na Malém náměstí šest průchozích domů. Postupně majitelé domy před lidmi uzavřeli a zbyl jen tento jediný skrze Richtrův dům.

Podobný osud čekal ve dvacátém století bohužel většinu z úžasných spojnic skrze domy Starého Města. Richtruv dum Ty které zůstaly se většinou mění v obchodní pasáže, či alespoň dvorky domů musí vydělat a posloužit jako kavárna v tichém zákoutí. Tajemství a temné kouty jsou dávno pryč, místo nich nastoupil podnikavý duch moderní doby, který dokáže výhodně zpeněžit romantiku starých časů.

Pojďme tedy dál mezi davy turistů z Malého náměstí Karlovou ulicí a chcete-li projděte průchodem naproti zdi kostela sv.Salvátora z Karlovy ulice do Anenské 9, urostřed vás překvapí dvorek proměněný v romantickou kavárnu a na druhé straně v Anenské ulici můžete zavzpomínat na kdysi průchozí Anenský dvůr, který spojoval Liliovou s Anenským náměstím.

Anenska9 Dnes ale stále můžete, tak jako kdysi projít z Anenského náměstí zase zpět do Karlovy ulice č.p.188 tzv. Keplerovým průchodem. Pobyt slavného vědce zde, v domě U Francouzské koruny připomíná moderní fontána od Z.Kolářského.

Funkčních starých průchodů by se v Praze našlo více, většina je ale minulostí. Jen pro zajímavost si představte, že kdysi byly průchozí všechny domy spojující Celetnou ulici s Ovocným trhem, průchozí byl i Sixtův dům z Celetné ulice do Kamzíkovy.

Kepleruv pruchod O Michalské ulici se říkalo, že je v ní sedm děr, podle sedmi průchodů, které ji spojovaly s okolím a Pachtův palác provedl svého chodce od Divadla na zábradlí do Náprstkovy ulice.
To vše je minulostí.

Ty z průchodů, které nám zůstaly přístupné sice nenahradí kouzlo spletitého labyrintu, ale jejich nová tvář zase dodala městu jinou atmosféru. Se starými průchody zmizela i opadaná omítka, špína, pavučiny a páchnoucí popelnice. Nové pasáže a kavárny z Prahy vytvořily moderní velkoměsto, které se sice poněkud podbízí turistům, ale ostudu určitě nedělá.


Článek byl vytvořen 05.05.2008
Design by Michal Bůžek