Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Klánovický les

Klánovický les Máte už dost rušného velkoměsta a táhne vás to do přírody? Tak to nemusíte jezdit vůbec daleko, jste-li z Prahy. Pojem Klánovický les, nazývaný též Vidrholec znají skoro všichni Pražané, ale pro mnohé nikdy nepředstavoval tak lákavou atrakci, aby kvůli němu vážili cestu až na samý východní okraj Prahy. Jenže on za tu ani ne půlhodinovou jízdu vlakem, či autem opravdu stojí.

Klánovický les Již při pohledu na mapu upoutá svou velikostí a pravoúhlou sítí cest, která ho protkává. Najdete zde
velmi zajímavá lesní společenstva , která místy připomínají severskou březovou tajgu, jinde se střídají dubové porosty se smrky, modříny a borovicemi. To vše bezpečně dostupné a dobře značené. Doby kdy byl les oblíbeným místem loupežníků jsou dávno pryč a dnes je populárním cílem turistů i cykloturistů. Výchozím bodem turistických tras je žel. stanice Praha ? Klánovice, odkud jsou značené trasy směrově rozvedeny přes Klánovický les.

Pokud ovšem přijedete automobilem, dá se zaparkovat kdekoliv u lesa a vyrazit. Celý les prozkoumat sice nestihnou asi ani rychlejší cyklisté, ale na své si přijde snad každý. Přímo u lesa je několik restaurací, v lese několik dobře upravených dětských hřišť a milovníci architektury mohou obdivovat dnešní podobu lesní obce, kterou počal budovat po roce 1878 obchodník s nemovitostmi Václav Klán.

Klánovický les Ten zakoupil v r. 1874 od knížete Lichtensteina a od dvora v Jirnech pozemky o úhrnné ploše 103 ha , které pak vykácel a rozprodal pro stavbu prvních osmnácti usedlostí. Podnikatelsky to byl velmi prozíravý plán. Pozemky se rychle zhodnocovaly, hlavně díky nově vystavené železnici na které se Václavu Klánovi podařilo zařídit zřízení nové železniční zastávky. Na začátku první světové války tak již v obci stálo 90 vil, 7 restaurací a velký pension. Klánovice se rychle staly nejoblíbenější vilovou čtvrtí v pražském okolí.

Osada se dále rozvíjela a v roce 1920  bylo rozhodnuto o sloučení osady Klánovice s osadou Kolodějské Zálesí v novou obec jménem Klánovice. Došlo na úpravu blízkého lesa, byly zbudovány krásné moderní lázně ( dnes již zbourané) a na konci 30. let byla zahájena výstavba golfového komplexu. V té době byly Klánovice velmi oblíbeným výletním místem pro pražskou smetánku a mnozí lidé se do Klánovic stěhovali nastálo.

Klánovice Vedle nádherných klasických vil dnes v Klánovicích najdete i výstřelky moderní architektury, které ovšem všechny jakoby spojuje láska k přírodě, která je zde opravdu na dosah. Je milé vidět uměle vytvořený otvor ve střeše garáže, kterým prorůstá kmen stromu, a přitom jsou jich tisíce přímo přes ulici. Místní si svých stromů váží, proto také tvrdě bojují proti projektu luxusního osmnáctijamkového golfového hřiště, který se za nevyjasněných okolností dostal do územního plánu hl. m. Prahy a znamenal by vykácení nejméně sedmi hektarů lesa. Tak držíme palce ať boj není marný.

KlánoviceKlánoviceKlánovice

Článek byl vytvořen 11.05.2009
Design by Michal Bůžek