Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Podzemní Praha

Stola XXII
V Lobkovické zahradě na Petříně přímo u tzv. vyhlídkové cesty, která vede od stanice lanovky Nebozízek směrem na Úvoz, čeká o víkendech na vaši návštěvu štola č. XXII. Štola sama o sobě je jednou z těch nejmladších novodobých, ale přesto nám umožní nahlédnout i do starého pražského podzemí, které je jinak lidským zrakům ukryté.

Stola XXII Formou výstavy se zde můžete seznámit s celým Pražským podzemím. Unikátní jsou například fotografie mumií karmelitánů z největších pražských katakomb nacházejících se pod kostelem Panny Marie Vítězné na úpatí Petřína. Zajímavé jsou fotografie rozsáhlých jeskyních prostor v Hloubětíně i pohledy do Rudolfovy štoly včetně kopie původních plánů. Můžete nahlédnout do krytu prezidenta republiky, či do podzemí bývalého Stalinova památníku, a jelikož jsou všechny fotografie doplněny rozsáhlými texty, doporučujeme teplé oblečení, aby vás chlad zbytečně brzy nevyhnal ze štoly ven.

Stola XXII Výstava je přístupná každý víkend a o svátcích vždy od 10 do 17 hodin a to od jara do podzimu. Vstupné je dobrovolné, a kromě vyhlídkové cesty vedoucí od stanice lanovky Nebozízek se sem můžete dostat také Vlašskou ulicí a Petřínskými schody, či od Strahovského kláštera.

Na nádvoří Strahovského kláštera pak můžete pokračovat v průzkumu pražského podzemí. V původních prostorách vinného sklepa řádu Premonstrátů na Strahově z 12. století se dnes nachází restaurant Peklo. Prostory jsou překrásné a představu o interiéru i cenách menu si nejlépe uděláte nahlédnutím do webových stránek restaurace www.peklo.com

Lobkovická zahrada Pokud se vám ceny této restaurace zdají příliš vysoké na váš rozpočet, vydejte se od Štoly XXII opačným směrem. Přímo u vyhlídkové cesty k Nebozízku je nyní vedle restaurace Petřínské terasy otevřený stánek s občerstvením za ceny zcela lidové. Terasa s příjemným posezením nabízí panoramatický výhled na Prahu a posezení právě zde může být pěknou tečkou za dnešním výletem.

Nebo se můžete vydat na vrchol za podrobnějším průzkumem Petřína


Článek byl vytvořen 25.10.2009 a naposledy byl upraven 25.10.2009
Design by Michal Bůžek