Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Zahrada přátel nejvěrnějších

Pietní park Draháň Ne nadarmo se říká pes- nejlepší přítel člověka. Pejskaři dobře vědí kolik lásky dokáže takové stvoření za svůj krátký život rozdat. A pak když se jednoho dne čas naplní je těžké ponechat tělíčko, které opustila duše zpracovat v kafilérii a proměnit v masokostní krmnou moučku.

O důstojné pohřbení svého zvířecího přítele stojí většina lidí. Někteří mají možnost nechat zvířátko pohřbít za určitých podmínek na vlastním pozemku, co si ale počít, pokud pozemek nemáme a úřady vstříc nevycházejí.

V celé republice je hřbitovů pro domácí zvířátka jen několik. Jeden z nich byl vytvořen závěrem roku 1998 v chráněném území Troja ? Draháň na pozemku o rozloze 5 600m2, který se nachází přímo před bývalým ústavním hřbitovem vedle zahrádkářské kolonie.

Zahrada přátel nejvěrnějších Tento hřbitůvek pro pejsky, kočičky a ostatní malá domácí zvířátka  dostal název ?Zahrada přátel nejvěrnějších? a po více než 14 let sloužil svému účelu a rozrůstal se. Jeho zakladatel, pan Lukáš, se zde snažil vytvořit nejen hřbitov, ale zároveň jedinečnou botanickou zahradu s dřevinami běžnými i exotickými. Majitel každého pohřbeného zvířete nechal hrob osadit okrasnou dřevinou, která se podle něho nejlépe hodí k duši zvířátka. A tak třeba pejsek, který měl moc rád sladké může odpočívat pod javorem cukrovým a nad hrobem psa japonského diplomata roste bambus. Najdete zde opravdu širokou škálu rostlin od maličkých keříků buxusu, tújí, stříbrných smrčků, smutečních vrb, až po korkovník, či japonskou jedli s modrými šiškami. Raritou je vzácná metasekvoje čínská, dorůstající do výšky 30 metrů.

Stejně různorodá je i směsice pohřbených zvířat. Jsou tu pohřbena zvířátka z USA, Ruska, Kanady, Anglie i z Číny. Najdete zde odpočívat převážně mazlíčky čtyřnohé, či okřídlené. Hrobečky mají podobu převážně malých zahrádek vyzdobených květinami a oblíbenými hračkami.

Pietní park Draháň Přibližně uprostřed hřbitova najdete i dva udržované hromadné pomníčky. Svíčku tedy můžete zapálit u pomníčku všech zvířat co kdy žila a umřela aniž by měla šťastný život a u pomníčku všech pokusných laboratorních zvířat, která nikdy nepoznala, slunce, lásku a soucit.

Je to dojemné stejně jako nápis na nedalekém psím hrobečku, končící slovy ČEKEJ, Tvá bábinka.

Spojení: Metro C, stanice Nádr. Holešovice, bus 102 konečná stanice ? Staré Bohnice a dále ulicí U Draháně, naproti socioterapeutické farmě PL Bohnice odbočte vlevo na cestu k zahrádkářské kolonii.

Park je volně přístupný .


Článek byl vytvořen 26.10.2009 a naposledy byl upraven 27.10.2009
Design by Michal Bůžek