Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Malvazinky

Když se řekne Malvazinky, většině lidí se vybaví známý hřbitov. Ten určitě stojí za pozornost, ale na prvním místě bych ráda uvedla řadové domky mezi ulicemi Xaveriova a Přímá.

MalvazinkyMalvazinky Malvazinky
MalvazinkyMalvazinky Malvazinky

Nikde jsem se nedopátrala bližších informací a tak místo slov nechám promluvit několik obrázků. Řady miniaturních domečků se zahrádkami jako dlaň najdete přímo za severní zdí hřbitova.

Na rozdíl od této asi staré dělnické kolonie se o hřbitovu píše hojně. Místo kde dnes hřbitov stojí vlastnil původně měšťan Tomáš Malvazy, odtud pramení název místa. Malvazinky Arbesův hrob

Smíchovská obec roku 1875 pozemky odkoupila a nechala vybudovat hřbitov s novorománským kostelem sv.Filipa a Jakuba podle návrhu Adolfa Duchoně uprostřed. V arkádách jsou umístěny barokní plastiky ze zbořeného kostela na Arbesově náměstí, snad díla Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa.

Ke vchodu na hřbitov byly přemístěny ze Zbraslavské silnice sluneční hodiny z r. 1737 a Boží muka. Jsou zde mnohé náhrobky od významných umělců, např. Antonína Barvitia, Ignáce Platzera, Josefa Strachovského, Stanislava Suchardy, Jana Štursy, Josefa Václava Myslbeka, Jaroslava Horejce, Čeňka Vosmíka. Na hřbitobě najdete náhrobky mnoha významných osobností, mimo jiné i skromný hrob Jakuba Arbesa. A právě tohoto spisovatele připomíná i název ulice Xaveriova, která byla pojmenována podle Arbesova romaneta Svatý Xaverius.


Článek byl vytvořen 08.02.2008 a naposledy byl upraven 15.05.2009
Design by Michal Bůžek