Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Dívčí hrady

vodárenská věž Děvín Dívčí hrady tvoří východní hranici Prokopského údolí a kromě cesty Prokopským údolím jsou dosažitelné ostrým stoupáním od Radlic, či Zlíchova. Téměř na vrcholu kopce nikdo nepřehlédne vyrovnávací vodárenskou věž architekta Karla Hubáčka z roku 1975, která je dnes obsypaná do všech stran trčícími satelity a anténami. Za ní se směrem na jih rozprostírá přírodní památka Ctirad. Po hradu který zde kdysi stával již není ani památky, zato vyjdeme li přes pole na vrchol zemědělsky využívaných svahů objevíme ničím nezastíněný panoramatický výhled do všech stran na zastavěnou Prahu pod námi. Úžasné místo, zdánlivě zapomenuté, podle zprávy ČTK ze dne 7.3.2006 je jen otázkou času jak dlouho ještě budeme mít možnost hledět na Prahu pod námi z vrcholu rozoraného pole.

Dívčí hrady Viz ČTK: Na volných pozemcích v oblasti Dívčích hradů v Praze 5 možná v budoucnu vzniknou nové domy. Smíchovská radnice nyní nechá vypracovat studii, která ukáže, jaký rozsah parcel by tam bylo možné zastavět. Rozloha volných pozemků se počítá v desítkách hektarů, řekl novinářům místostarosta Vojtěch Zapletal (ODS).

Na ploše mezi Radlickou ulicí a Prokopským a Dalejským údolím by se podle něho mohly stavět rodinné domy a viladomy, což odpovídá okolní zástavbě. Zapletal připomněl, že ochranu údolí zajišťují přilehlé parcely, které mají být podle územního plánu využity pro sport a rekreaci. V územním plánu města by podle místostarosty bylo obecně vhodné omezit plochy označené jako zemědělská půda, louky a pastviny. Řada lidí totiž staví nové domy v okolí Prahy, kde ale chybí veřejná zařízení, například školy. Lidé jezdí do metropole za prací, houstne tak provoz, dodal Zapletal.

Vydáno dne 07. 03. 2006 Ctirad

O samotném hradu Děvín (z něj odvozen název Dívčí hrady) píše již kronikář Kosmas. Pověst vypráví, že si hrad vystavěly ženy po smrti kněžny Libuše. Z protějšího Vyšehradu vedl proti nebezpečně samostatným a soběstačným ženám boj kníže Přemysl. Středověký hrad byl v roce 1553 v rozvalinách a sloužil tak jako ideální terč při cvičných střelbách z nového hmoždíře. Zbytky hradu se dochovaly až do druhé poloviny 19. století. Přírodní památka Ctirad je geologicky zajímavá lokalita s vápenci a společenstvy skalních stepí se vzorky míst, která zkoumal v 2. pol. 19. století vědec Joachim Barrande.

Děvín Od vodárenské věže Děvín vede po vrstevnici stezka k přírodní památce Ctirad, dále pak klesající do oblasti Prokopského údolí a starých Hlubočep. Pro obdivovatele železnic může jako dopravní prostředek i jako turistická atrakce posloužit zdejší železniční traťˇ: Smíchov ? Řeporyje ? Rudná vedoucí údolím (zastávky Praha ? Hlubočepy, Praha ? Holyně, případně Praha ? Řeporyje) a tzv. Pražský Semmering překračující Hlubočepy po dvou vysokých viaduktech a následně následně se prodírající skalními zářezy na úbočí Dívčích hradů.

Děvín Děvín Děvín

Článek byl vytvořen 06.08.2007
Design by Michal Bůžek