Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Šalamounka

Šalamounka Při pohledu na mapu Prahy 5 určitě nepřehlédnete výraznou zelenou plochu mezi Smíchovem a Košířemi. Uprostřed té plochy na mapách bívá bílé místo. Hic sun leones neboli Zde jsou lvi psali dříve kartografové na bílá místa v mapách, která byla doposud neznámá a neprozkoumaná.

V tomto případě bílé místo označuje louku uprostřed lesa, dozajista také mnohým neznámou. Jedná se o přírodní plochu Šalamounka, která naštěstí již od roku 1991 spadá do registrované oblasti klidu: ?Košíře ? Motol? a tak snad zůstane uchráněna před masovou bytovou výstavbou která Prahu v posledních letech zaplavila. O tohle místečko by se jinak developeři určitě poprali. Panoramatický výhled na Prahu a kolem vás příroda a voňavý les. Však také hned za lesem na místě zbořené usedlosti Božínka již byl prodán pozemek i se studií na bytový dům o dvaceti bytech. Pozemek bývalé usedlosti za téměř milion EUR přímo sousedí s loukou Šalamounky.

Šalamounka Středověká zemědělská usedlost Šalamounka naštěstí kvůli novým bytům zbourána nebyla. Pozůstatek z původní rozsáhlé usedlosti dnes představují dva jednopatrové na sebe navazující objekty, dříve obytné, klasicistního původu s novodobými úpravami. Dvůr je ohrazen zdí, jejíž části jsou bývalým obvodovým zdivem asanovaných hospodářských budov. Zrekonstruovaná usedlost je firemní objekt společnosti Klasik Moto a.s ? Harley Davidson. V novém areálu je servisní dílna, dílna pro repasi historických motocyklů, restaurace a skladovací prostory. Realizace sestávala z rekonstrukce čtyř stávajících částí usedlosti a následně z výstavby nového dvoupodlažního objektu o rozměrech 43×10 m, který je vystavěn v identickém místě původní středověké stavby. Díky tomu se můžete přímo od metra Anděl až téměř na naši louku nechat navést šipkami s logem firmy. Jinak vás sem s mapou dovede ulice U Šalamounky.

ŠalamounkaŠalamounkaŠalamounka

DODATEK:

Je červen roku 2010 a tento článek bychom mohli celý smazat, neb Šalamounka je obehnána plotem a podle sdělení jednoho čtenáře byla celá plocha prodaná Městskou částí Praha 5 dvěma fyzickým osobám.

Park Šalamounka zachráněn

DODATEK 1:

Píše se rok 2012 a situace se změnila k lepšímu viz. článek v obrázku, obdrželi jsme také následující email:

2012/1/25 Karel Novotný <karel.novotny­@top09praha5.cz>

Přeji krásný den

Nedávno jsem narazil na Vaše stránky ?Místa u nás?, kde jsem si se zájmem přečetl článek o Šalamounce na Praze 5. Poslední Váš záznam je z června roku 2010 kdy radnici ještě ovládala ODS v čele s Jančíkem. Od Listopadu 2010 se však mnohé změnilo k lepšímu. V první řadě se změnila politická struktura radnice Prahy 5 a to otevřelo možnost zastavit výstavbu na Šalamounkách.

Jako ?nový? zastupitel na Praze 5 jsem si vzal za úkol spolu se starostou MUDr. Radkem Klímou toto území zachránit před výstavbou a to čehokoli ať již sportoviště nebo dokonce nějakého ZOO parku.  Nový developer, který pozemky od soukromníka odkoupil se snažil o změnu územního plánu tím, že předkládal nesmyslné plány na vybudování nějakého podivného sportoviště a po té dokonce ZOO parku jen aby docílil změnu územního plánu.

S naším novým vedením radnice a potažmo i magistrátu (TOP 09) jsme podnikli několik zásadních opatření a podařilo se nejen zamezit změně územního plánu pro tuto oblast, ale i nařídit do konce května odstranění černé stavby na tomto území.

VIZ také naše Facebooková skupina ?Zachraňme les u Šalamounky?

s pozdravem

Karel Novotný předseda zastupitelského Klubu TOP 09 při MČ Praha 5

Doufám, že do budoucna budou příběhy se šťastným koncem přibývat.


Článek byl vytvořen 12.10.2007 a naposledy byl upraven 20.03.2012
Design by Michal Bůžek