Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Hanavský pavilón

Hanavský pavilon Hanavský pavilón, novobarokní stavba z litiny, byl perlou Zemské jubilejní výstavy v roce 1891. V rámci výstavy na počest ?výsledků ušlechtilého kulturního zápasu českého národa? za 100 let od první průmyslové výstavy v Praze roku 1791, propagoval Hanavský pavilon umění komárovských železáren, které patřily knížeti Vilému Hanavskému.

Byla to první budova s litinovou konstrukcí v Praze, tedy z litého železa, zdiva a skla. Vysoké dvojramenné schodiště bylo zdobeno umělecky kovaným zábradlím, pavilon měl okrasný arkýř, nádherně zdobený balkon, okna s kovanými mřížemi a zábradlím na terasách. Uprostřed interiéru byl okrasný sloup ozdobený nahoře litinovým orlem. Když výstava na pražském Výstavišti skončila, daroval kníže Vilém z Hanavy pavilon městu Praze a stavba byla přemístěna na své současné místo v letenských sadech.

Praha
Tomuto místu Prahy 7 se říká také Na Mariánských hradbách, či Na baště sv.Tomáše. Nepřehlédnutelná je zde Kramářova vila, kterou pro předsedu první československé vlády Karla Kramáře navrhl Bedřich Ohmann. Po roce 1948 byla vila zestátněna, komunisté v ní ubytovávali významné stranické či státní návštěvy a dnes je opět sídlem předsedy vlády.

Hanavský pavilon Půvabná a důmyslná stavba Hanavského pavilonu v sousedství Kramářovy vily byla upravena na vyhlídkovou restauraci a tomuto účelu sloužila až do r. 1967, kdy pro značnou zchátralost pavilon musel být rozebrán. Slévači vyrobili podle historických fotografií nové litinové odlitky chybějících a poškozených částí a pavilon byl znovu sestaven. K tak náročné obnově patrně přispěl připravovaný mezinárodní kongres architektů v Praze i skutečnost, že již ve 20. letech vyjádřil obdiv nad pavilonem slavný francouzský architekt Le Corbusier. Od r. 1971 je Hanavský pavilon opět zařízen jako restaurace. Nejlevnější menu z české kuchyně bohužel vyjde na 820 Kč, tudíž pro průměrného našince ceny značně nadprůměrné.

Tak si vychutnejte alespoň virtuální pohled na Prahu z věže pavilonu kliknutím na tento link


Článek byl vytvořen 11.07.2007 a naposledy byl upraven 02.09.2009
Design by Michal Bůžek