Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Letenská vodárenská věž

Letenská vodárenská věž Letenská vodárenská věž patří k méně známým památkám Bubenče, ačkoliv se tyčí do výše šestadvaceti metrů hned u rušné Korunovační třídy.

Byla vystavěna v roce 1888 podle projektu architekta Jindřicha Fialky, aby zásobovala vodou horní část Holešovic a Bubenče. Tato novorenesanční věž má pět podlaží a v nejvyšším podlaží s vodní nádrží je vyhlídkový ochoz s arkádami a toskánskými sloupy, nesenými kamennými krakorci. Pod věží býval čtyřkomorový podzemní válcový vodojem a přečerpávací stanice. Věž přestala plnit svůj původní účel již v roce 1913 a v jednotlivých patrech byly zařízeny byty pro zaměstnance vodáren. Kotelna se strojovnou a provozní budovy byly zbořeny a od roku 1926 zde byla jen skladiště a dílny.

čajovna ve věži Dnes ve věži najdete klubovny Domu dětí a mládeže Prahy 7. Pokud se nenecháte odradit a projdete kolem dveří s nápisy ?Šedé vlčice? či ?Brontosaurus?, najdete ve třetím patře příjemnou čajovnu. Ti , kteří od návštěvy čajovny očekávají především příjemné posezení u šíši budou zklamaní, nic takového tu nenajdete. Čajovna potěší spíše ty, kteří hledají jen klidný prostor s nevšední atmosférou. Díky vysokému stropu jsou zde vestavěna dokonce dvě dřevěná patra, na která může návštěvník vystoupit po strmých schůdcích, usadit se a vychutnat si čaj vysoko nad ruchem okolního světa.


Článek byl vytvořen 18.03.2008
Design by Michal Bůžek