Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Lennonova zeď

aneb All We Need Is ?

Lennonova zed

Kdysi

Tradice psaní po malostranských zdech pravděpodobně vznikla nejprve na zahradní zdi domu herce Jana Wericha, který na Kampě bydlel a lidé mu na zeď jeho zahrady psali různé vzkazy, ale i ukázky vlastní tvorby. Oprýskané zdi na Kampě se od 60. let staly i místem výtvarných happeningů několika českých výtvarníků.

Nejznámější zdí na Malé Straně se ale bezesporu stala zeď Maltézské zahrady na Velkopřevorském náměstí, později známá jako zeď Johna Lennona.
V polovině prosince 1980 kdosi v reakci na zastřelení Johna Lennona vytvořil jeho památníček právě zde. Využil prázdnou kamennou desku, která v minulosti zřejmě sloužila jako součást veřejného vodovodu a napsal na ni křídou nápis ?Za Johna Lennona? a nad ním nakreslil kříž. Na místě brzy přibyly svíčky, květiny, fotografie a kresba zastřeleného zpěváka. Zeď postupně ožívala novými nápisy a nepomohlo ani přemalování, či proměna na plakátovací plochu.

Lennonova zed

Později

Moje první návštěva tohoto romantického místa před mnoha lety v dobách tvrdé totality ve mně zanechala hluboký a nesmazatelný dojem. Mladí pacifisté a vlasatí undergroundi tehdy tomuto místu dodali kus ze své duše. Pokud jste nepřišli zrovna těsně poté, co policie zeď ?opravila?, mohli jste na zdi pokaždé najít mnoho nových básniček, prohlášení, malůvek i filozofických replik. Nebyly špatné a zdařilé bylo i výtvarné ztvárnění Jonna Lennona.

alt

Dnes

Zeď, kde lidé dávali najevo své názory, přání a sny se s dobou změnila. Své poslání jakoby plní dál, ale je to již jiná zeď, píší na ní jiní lidé jiné vzkazy a se zdí, kterou pamatuji já, tato již nemá nic společného. Řeči sprayerů nerozumím a ani moderní plastika Lennona se mi nelíbí. Tak nevím, jestli je to jen tím, že stárnu, anebo tím, že nové neznamená vždy lepší.

PS: Píše se rok 2010, plastika zmizela a na nedalekém mostě přes Čertovku láska tvoří nová díla. viz: Most zamilovaných
JB


Článek byl vytvořen 01.01.2008 a naposledy byl upraven 26.02.2010
Design by Michal Bůžek