Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Hamerský rybník

Hamerský rybník V údolí mezi Spořilovem a Záběhlicemi najdete rybník, který nese název Hamerský. Původní rybník na tomto místě byl založen již roku 1770, ten současný je ale po čerstvé revitalizaci, takže jeho břehy jsou nově vysypány lomovým kamenem a i ?ptačí ostrov? uprostřed rybníka je celý v novém kabátě. Při pohledu na ptáky nesměle prozkoumávající ostrůvek, jakožto nový možný domov je zvláštní představa, že někde v těch místech asi stávala záběhlická královská tvrz Václava IV. Její pozůstatky byly objeveny na dně rybníka při jeho odbahňování v roce 1960. Tvrz byla pravděpodobně zničena za husitských válek roku 1420 a při výstavě rybníka pak nadobro pohřbena pod vodní hladinou. Podle nalezených zbytků slovanské keramiky pod základy tvrze bylo osídlení těchto míst dokonce mnohem starší. Rybník má plochu 35 tis. m2 a ostrůvek uprostřed přibližně 30 m2.

kostel Nanebevzetí Panny Marie Na severním břehu rybníka se vyjímá krásně opravený kostel Nanebevzetí Panny Marie, který už územně spadá spolu s rybníkem do Záběhlic. Naproti kostelu můžete pohodlně zaparkovat u sportovního centra a vyrazit na cestu podél břehu. K dopravě ovšem můžete využít i MHD. (Tramvaj č. 11 na Spořilov, potom je to jen několik desítek metrů chůze ulicemi U Mlýna a Huťskou, ze které se strmou pěšinou dostanete přímo ke sklípku o kterém bude za chvíli řeč. Případně můžete využít autobusovou linku č.118 do zastávky ?Měchenická?)

Hrnečky Pěšina kolem rybníka umožňuje příjemnou a nenáročnou procházku i pro ty, pro které zdolávání těžších terénů představuje problém. Zdejší poklidná atmosféra kdysi inspirovala i Zdeňka Svěráka. Scénář oblíbeného večerníčku Radovanovy radovánky prý vznikal právě tady. A máte-li rádi pohádky, či jdete na procházku s malými dětmi, tak rozhodně zajděte do zákoutí skrytého za rákosovým břehem.

trpaslíci Za hustým rákosím na východní straně rybníka najdete schovanou pohádkovou zahrádku. Děti snadno uvěří, že právě zde bydlí pohádkový Rákosníček, nebo skutečný vodník. Chaloupka stlučená ze všeho možného i nemožného, z trávy vykukují skřítci, na vrbě sedí vodník, každou plotovou plaňku zdobí jiný hrníček a vše hlídá plyšový pes v dřevěné boudě. Pan majitel je jistě šťastný a veselý člověk.

Za Jižní Moravou na jih Prahy

Lechovický vinný sklípek Šťastný a veselý by mohl být i majitel nedalekého Lechovického sklípku. Ten na břehu Hamerského rybníka jistě nepřehlédnete. Je sice vyhlouben ve stráni pod spořilovskou ?Třešňovkou?, ale malovaný portál a venkovní posezení již zdálky upoutají vaši pozornost. Na své si zde tedy přijde i ten, kdo nachází tu správnou inspiraci právě ve víně.

vrba Sklípek má dlouhou a zajímavou minulost. Byl vybudován již v roce 1770 a sloužil nejprve jako sklad ledu místního pivovaru. Během druhé světové války se používal jako kryt a sklad třaskavin. Po válce zde Civilní obrana zřídila sklad plynových masek a nakonec zde byl sklad zeleniny. Od konce 80. let se sklep již nevyužíval a chátral. Až v roce 1996 začal nynější majitel s jeho obnovou a proměnou v osobitý vinný sklep. Vína ze Znojemské vinařské oblasti dodávají Vinné sklepy Lechovice a jedná se především o kvalitní bílá aromatická vína, v chladnějším počasí určitě potěší teplý svařák. Zavřeno je každé pondělí a úterý, jinak bývá otevřeno ve všední den od 17. do 20. hod., o víkendech již od 15. do 20. hod. někdy pro velký zájem i déle.

Náročnější turisté se mohou vydat dále na putování podél meandrů Botiče, podívat se na krásně opravený Práčský zámek (veřejnosti nepřístupný) a z malebné vesnické návsi Hostivaře je možné dojít až k ekologickému centru Toulcův dvůr, které se nachází na okraji sídliště Na Košíku.

Práče

Práče

Hostivař

Hostivař

Toulcův Dvůr

Toulcův dvůrČlánek byl vytvořen 04.10.2009 a naposledy byl upraven 05.10.2009
Design by Michal Bůžek