Místa

krásná, tajemná i zapomenutá,
která neztrácí svého Genia Loci.

Místa Zajímavosti

Most zamilovaných

Kdysi prý v daleké Číně byla na Velké čínské zdi natažená lana, na která čínští novomanželé připevňují visací zámečky. Uzamknutím zámečku a následným přehozením klíče přes zeď si manželé mají zajistit štěstí a věčnou lásku. Certovka Možná, že se právě tímto starým rituálem inspiroval spisovatel Federico Moccia, ve své knize ?Chci tě?. Hlavní protagonisté v jeho knize totiž stvrzují svou lásku připevněním visacího zámku řetězem na kandelábr starobylého mostu Milvio v Římě a hozením klíče od zámku do řeky Tibery. Volba mostu není náhodná, právě na tomto mostě údajně zahynul mučednickou smrtí patron všech zamilovaných, sv. Valentin.

Certovka Příběh mladých milenců inspiroval nejprve Italy, kteří po vzoru románových hrdinů začali na kandelábry mostu Milvio zavěšovat visací zámky se svými jmény. Postupně se zvyk rozšířil po celé Itálii a ověnčené mosty bylo možno vidět i v Miláně, Turínu, Neapoli, na Sicílii, či v Benátkách.

Certovka

U některých mostů dokonce přibyly prodejní stánky se zámky. Stovky zámků dokonce narušily stabilitu sloupů pouličního osvětlení a znepokojily městskou správu. Počet zámečků na mostech stoupal, stejně jako popularita mladého italského spisovatele. Jeho knihy byly přeloženy do mnoha jazyků a příběh byl i filmově zpracován. Není se tedy co divit, že romantický rituál brzy našel své příznivce po celém světě.

Na Treťjakovském mostě v Moskvě byly dokonce kvůli zámečkům zbudovány speciálně vytvořené kovové konstrukce ve tvaru stromů, aby zámky nehyzdily vzhled mostu. Mladí Rusové věří, že klíč od milovaného srdce vhozený do řeky zajistí, že jim drahou polovičku nikdo neodloudí a tak jsou všechny stromečky obsazeny do posledního místa.

Lennonova zed Ale vraťme se do Prahy. I Praha má svůj most zamilovaných nad Čertovkou u mlýnského kola Velkopřevorského mlýna. Náš most zamilovaných je sice docela maličký , zato jen pár metrů od Lennonovy zdi na které se sice obrazy smutně mění, ale láska zůstává.


Článek byl vytvořen 26.02.2010
Design by Michal Bůžek